Anton Hrachovský Samospráva

Cyklisti sa dočkajú: Výstavba prvej etapy cyklotrasy je o krok bližšie

Nové Zámky získali dotáciu na výstavbu prvej cyklotrasy. Má spojiť železnicu a širšie centrum. Jej dĺžka bude necelý kilometer.

Ilustračný obrázok k článku Cyklisti sa dočkajú: Výstavba prvej etapy cyklotrasy je o krok bližšie
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Novozámocká radnica uspela so žiadosťou o dotáciu na projekt výstavby cyklistickej infraštruktúry v meste. Od Ministerstva dopravy a výstavby SR získala príspevok 134 773,82 eur. Vyplýva to z oznamu zverejneného na webe rezortu. Dotácia má byť použitá na realizáciu prvej etapy budovania cyklotrás v meste.

Mesto uspelo so žiadosťou

Poslanci ešte na zasadnutí mestského zastupiteľstva 29. októbra schválili predloženie žiadosti na projekt „Rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Meste Nové Zámky".

Mesto má podľa vlastných slov v pláne vybudovať dokopy štyri cyklotrasy v celkovej dĺžke cca 5 400 m. Aktuálne sa pracuje na prvej etape.

Projekt prvej etapy má stáť takmer 142-tisíc eur, pričom spoluúčasť mesta má byť 5 %, čo predstavuje necelých 7100 eur.

Doprava bicyklom sa v Nových Zámkoch teší popularite, mnoho obyvateľov sa však bojí tento spôsob využívať, práve kvôli hustej dopravnej premávke a chýbajúcej cykloinfraštruk­túre.

Využívanie cyklodopravy však vytvára potenciál na prepojenie s vlakovou a autobusovou dopravou, čím bude umožnené ucelené riešenie integrovanej dopravy.

Spojí centrum so železničnou stanicou

Plánovaná dĺžka prvej trasy je podľa radnice zhruba do 800 m. Súčasťou cyklotrasy bude aj svetelná signalizácia na priechode cez štvorprúdovú štátnu cestu pri autobusovej stanici.

Účelom projektu je prepojiť doteraz neprepojené mestské časti a zvýšiť tak ich využiteľnosť vďaka celistvosti, priamosti, bezpečnosti, pohodliu a atraktivite.

Plánovaná prvá cyklotrasa bude prepájať centrálnu mestskú zónu so železničnou stanicou.

Začiatok prvej cyklotrasy má byť na Podzámskej ulici, pokračovať má cez Letomostie, Ulicu Ľ. Štúra a končiť na Námestí Republiky pred železničnou stanicou.

Vo fotogalérii: Cyklodoprava je populárna aj v Trnave. Len nedávno tam vznikla prvá parkovacia cykloveža na Slovensku.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

V Trnave vznikla prvá cykloveža na Slovensku
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie