Anton Hrachovský Samospráva

Cirkusy so zvieratami zrejme dostanú stopku: Ako reagujú poslanci Nových Zámkov?

V slovenskej spoločnosti v posledných rokoch rezonuje téma drezúry zvierat v cirkusoch. Spýtali sme sa poslancov a radnice v Nových Zámkoch, aký je ich názor na plánovanú zmenu.

Ilustračný obrázok k článku Cirkusy so zvieratami zrejme dostanú stopku: Ako reagujú poslanci Nových Zámkov?
13
Galéria

V uplynulých dňoch uzrela svetlo sveta správa, podľa ktorej by v krátkej budúcnosti mohlo na Slovensku dôjsť k zákazu využívania a cvičenia mačkovitých šeliem, slonov, delfínov, žiráf, primátov, medveďov aj ďalších zvierat na verejné vystúpenia.

Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Ak bude vyhláška schválená, zákaz začne platiť od 1. septembra 2019.

Prípadná zmena sa dotkne aj Nových Zámkov. Naše mesto je pravidelnou destináciou cirkusov, predovšetkým toho z Budapešti. Aj medzi Novozámčanmi je téma drezúry zvierat v cirkusoch stále živá. Väčšina diskutérov na sociálnych sieťach sa vyjadruje proti tejto tradícii.

Ako to vidia zástupcovia Zámčanov

Na ostatnom mestskom zastupiteľstve predostrel túto tému poslanec Michal Prešinský, ktorý žiadal primátora, aby mesto už v budúcnosti pozemok cirkusu neprenajímalo. V podobnom duchu sa vyjadrilo i niekoľko ďalších poslancov. Spýtali sme sa ich preto, ako vnímajú fakt, že sa bude v medzirezortnom pripomienkovom konaní riešiť návrh vyhlášky hovoriacej o zákaze vystupovania zvierat v cirkusoch na Slovensku.

„Vnímam ho ako dôležitý krok, aj keď ešte nie konečný, pretože prebieha pripomienkové konanie a predpis ešte nenadobudol platnosť a účinnosť. Leví podiel na tomto celom procese má aj Sloboda zvierat. Aj ja s manželkou sme ich podporovateľmi. Podpísal som sa aj pod posledné dve zásadné pripomienky k spomenutej vyhláške, “ vyslovil svoj názor poslanec Peter Podbehlý.

K téme sa vyjadril aj poslanec Michal Prešinský. „Ako som povedal aj na poslednom zasadnutí zastupiteľstva, dnes je celosvetovo vedených mnoho kampaní za zrušenie cirkusových vystúpení so zvieratami a má to svoje opodstatnenie. Videl som zábery skrytých kamier z rôznych cirkusov, ktoré keby pustili deťom, väčšina z nich by takýto cirkus už nechcela nikdy vidieť. Verím, že do Vyhlášky budú v konečnej fáze zapracované aj ďalšie pripomienky ochranárskych združení, no každopádne som rád, že sa konečne aj Slovensko, aspoň v tejto oblasti, pohlo vpred,“ povedal Michal Prešinský.

Ak by v Nových Zámkoch prejavil cirkus záujem o vystúpenie bez zvierat, námietky by nemal. „Určite nie, dokonca by som ho s rodinou aj navštívil. Nemusel by to byť ani Cirque du Soleil,“ znie Podbehlého názor.

Rovnakého názoru je aj Michal Prešinský. K cirkusom bez zvierat samozrejme nemám námietky," pridal sa k Podbehlého pohľadu na vec.

Názor radnice

Na prípadnú reakciu sme sa spýtali aj zástupcov mestského úradu. Ten prenajíma cirkusu pozemok na Sihoti. „Jedná sa zatiaľ o návrh vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva. Pokiaľ bude schválená, mesto bude postupovať v zmysle platnej vyhlášky,“ znie oficiálne stanovisko novozámockej radnice.

Čo v prípade, že by o prenájom miesta prejavil cirkus bez zvierat? Keďže ide o hypotetické otázky, mestský úrad sa k nim toho času vyjadrovať nebude," dodal Mestský úrad prostredníctvom hovorkyne Petronely Bernáth.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zvieratá ako súčasť cirkusových predstavení (ilustračná galéria)
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie