Anton Hrachovský Práca

Burza práce v Zámkoch privítala stovky uchádzačov: Miesto ponúkalo 15 firiem, VIDEO

Aj v roku 2019 privítali Nové Zámky Burzu práce. Zúčastnili sa jej stovky ľudí, prácu ponúkalo 15 zamestnávateľov.

Zdroj: Dnes24.sk

Úradníci pozvali na Burzu práce, ktorá sa konala 21. februára v priestoroch Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Nové Zámky, celkovo 510 registrovaných uchádzačov. Až 1256 voľných pracovných miest na nej ponúkalo 15 zamestnávateľov.

Mierny nárast nezamestnanosti

„Zamestnávatelia to vzali vážne, prišli všetci, ktorých sme pozvali a ešte jeden naviac. Na druhú stranu je vidieť, že aj zo strany uchádzačov o prácu je záujem,“ prezradila Helena Bohátová, riaditeľka Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Nové Zámky.

Evidovaná miera nezamestnanosti bola k 31. januáru 2019 v okrese Nové Zámky na úrovni 2,86%.

Oproti predchádzajúcemu skúmanému obdobiu to predstavuje nárast o 0,01%. „Je to veľmi dobré číslo, pretože v januári dosť ľudí ukončuje pracovný pomer,“ uviedla Helena Bohátová.

Najviac voľných pracovných miest je podľa nej v oblasti dopravy (šoféri kamiónov, Železnice slovenskej republiky) a medzi operátormi. „Pri operátoroch výroby je rozsiahla ponuka na všetkých možných pozíciách,“ dodala riaditeľka úradu.

„Chceme zachytiť trend obsadzovania pozícií, aj preto sme usporiadali burzu práce teraz vo februári,“ vysvetlila Bohátová s tým, že úrad plánuje podobnú akciu aj v jesennom termíne.

Veľa ľudí za prácou dochádza

Veľa obyvateľov dochádza za prácou do iných miest. Na železničnej stanici sa denne predajú tisícky cestovných lístkov. „O dochádzanie za prácou je veľký záujem. Vidíme to aj na tom, že oproti roku 2017 sme vybavili raz toľko žiadostí o preplatenie cestovných výdavkov. Kým v roku 2017 to bolo 202 uchádzačov, v roku 2018 sme evidovali 440 takýchto žiadostí,“ vysvetlila Michaela Šebenová, riaditeľka odboru služieb zamestnanosti.

Ako uviedla, táto služba je akýmsi premostením, kým sa uchádzač etabluje na trhu práce. „Prioritne sa snažíme podporovať ľudí, ktorí majú nejaké znevýhodnenie. Príspevok na dochádzku za prácou sa viaže na tri mesiace v evidencii na Úrade práce,“ dodala Michaela Šebenová s tým, že ak je uchádzač evidovaný medzi nezamestnanými dlhšie ako tri mesiace, úrad sa ho snaží dostať na otvorenejší (vzdialenejší) trh práce aj pomocou uvedeného príspevku.

Pre ilustráciu, v prípade Novozámčana pracujúceho v Bratislave vychádza takýto príspevok na 150 eur mesačne. Rozhodujúcim je miesto výkonu zamestnania. Pre záujemcov s väčším znevýhodnením (napr. ukončená len ZŠ, zdravotné znevýhodnenie, vek do 29 rokov, resp. nad 50 rokov, evidencia dlhšia než 3 mesiace a pod.) prepláca úrad cestovné výdavky po dobu 6 mesiacov. V prípade ďalšieho znevýhodnenia je možné preplatiť až 12 mesiacov.

Úrad prichystal na rok 2019 i jednu novinku. Ak uchádzača žiaden zo zamestnávateľov na burze neosloví, úrad mu i tak ponúkne vytipované miesto „na mieru“.

Februárovej burzy práce sa zúčastnilo 15 zamestnávateľov – Amazon Fullfilment Slovakia, Oddelenie cudzineckej polície SR, Transfer International Staff, Start Group, Prospect, Profi Page, Poľnohospodár Nové Zámky, Matador Automotive Vráble, Jaguar Land Rover Slovakia, Arriva Nové Zámky, Branislav Oremus – Slovkvet, EU Poultry, Agrokontrakt Mikuláš, DEALCO a Železnice Slovenskej republiky.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Burza práce 2019 v Nových Zámkoch
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie