Anton Hrachovský Samospráva

Budúcnosť parkovania v Nových Zámkoch: Radnica zvažuje rezidentský variant

Zmení sa doterajší spôsob parkovania v Nových Zámkoch? To, že akým smerom sa budeme uberať, by sa mohlo rozhodnúť v najbližších mesiacoch.

Ilustračný obrázok k článku Budúcnosť parkovania v Nových Zámkoch: Radnica zvažuje rezidentský variant
Foto: Anton Hrachovský

Radnica v Nových Zámkoch zvažuje možnosť zaviesť v meste zónové rezidentské parkovanie. Vyplýva to z informačného materiálu, ktorý predložila na zasadutí komisie územného rozvoja, dopravy a životného prostredia Monika Kutenicsová, vedúca Odboru komunálnych služieb.

Budúcnosť parkovania v Nových Zámkoch

Aktuálne sa v Nových Zámkoch parkuje systémom dobrovoľnosti. Žiadateľ môže požiadať o vyhradené parkovacie miesto pred obytným domom. Je prioritne určené pre obyvateľov s trvalým pobytom na konkrétnych uliciach.

Podľa Odboru komunálnych služieb v Zámkoch ovplyvní budúcnosť parkovacej politiky vybavenie dvoch podnetov podaných na Okresnej prokuratúre v Nových Zámkoch.

Prvý podalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre a týka sa úpravy parkovania v našom meste. Druhý podnet podala novozámocká radnica, pojednáva o postupe Okresného dopravného inšpektorátu Nové Zámky pri vydávaní záväzných stanovísk k umiestneniu trvalého dopravného značenia v meste pre vyhradené parkovacie miesta.

Komisia územného rozvoja, dopravy a životného prostredia vzala materiál parkovacej politiky na vedomie, so stanoviskom však počká na rozhodnutie prokurátora okresnej prokuratúry.

Následne by mali o ďalšom postupe rokovať na septembrovom mestskom zastupiteľstve miestni poslanci.

Materiál má pre poslancov do ich septembrového rokovania pripraviť radnica. Poslanci o tom rozhodli ešte na svojom júnovom zasadnutí.

Na Slovensku majú zavedené zónovú rezidentskú parkovaciu politiku dve mestá – Košice a Trenčín. Od roku 2021 sa k nim pridá Bratislava.

Odbor komunálnych služieb vo svojej správe zhodnotil tiež pozitívne a negatívne stránky vyhradeného resp. rezidentského parkovania.

Inšpirácia v Trenčíne

V júli 2019 sa zástupcovia Nových Zámkov zúčastnili pracovného stretnutia na radnici v Trenčíne. Následne navštívila Nové Zámky projektová koordinátorka zónového rezidentského parkovania z Trenčína.

V prípade, že by rezidentské parkovanie dostalo v Zámkoch zelenú, navrhla postup ako ho realizovať – od vypracovania zámeru, cez štatistické zisťovanie a vypracovanie projektovej dokumentácie formou verejnej súťaže. Radnica by tiež mala vypracovať VZN o rezidentskom parkovaní.

Samotná realizácia prípadného zámeru zahŕňa podľa trenčianskej koordinátorky budovanie nových parkovacích lokalít, nákup parkovacích automatov, informačného systému či monitorovacieho vozidla.

Vstupné náklady na vytvorenie a spustenie rezidentského zónového parkovanie v Trenčíne predstavovali zhruba 4 milióny eur. V 1. etape vzniklo 5 000 a v 2. etape 5 400 parkovacích miest, ktoré ešte nie sú oficiálne odovzdané.

”Na základe zistených informácii môžeme konštatovať, že ide o veľmi náročnú prípravu,” uvádza Odbor komunálnych služieb. ”Aktuálny počet parkovacích miest na území mesta Nové Zámky nie je dostatočný na realizáciu takého typu parkovania v blízkej budúcnosti, nakoľko je potrebné zabezpečiť reálny počet parkovacích miest v platenej rezidentskej zóne na počet motorových vozidiel,” pokračuje Odbor komunálnych služieb.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie