Anton Hrachovský Samospráva

Bezpečnosť chodcov: Radnica chce inovovať priechody, rozpočet s tým neráta

Obyvatelia Nových Zámkov sa možno dočkajú bezpečnejších priechodov pre chodcov. O variantoch, ako tak spraviť, bude radnica rozhodovať na základe spolupráce s dopravným inšpektorátom.

Ilustračný obrázok k článku Bezpečnosť chodcov: Radnica chce inovovať priechody, rozpočet s tým neráta
6
Galéria

Novozámocká radnica informovala o zámere osadiť nové, intenzívnejšie osvetlenie na priechody pre chodcov v meste. Plánuje tak urobiť po spolupráci s dopravným inšpektorátom.

„Mesto v spolupráci s dopravným inšpektorátom vytipuje miesta, kde sú chodci pri prechádzaní cez vozovku najviac ohrození. Podľa lokality sa rozhodne, či tu budú vhodnejšie blikajúce gombíky vo vozovke alebo špeciálne osvetľovacie telesá nad cestou,“ informuje radnica na sociálnej sieti.

Návrh, ktorý pri rokovaní poslancov neprešiel

Témou nového, intenzívnejšieho osvetlenia priechodov pre chodcov sa časť poslancov začala zaoberať hlavne po nehode, ktorá sa koncom roka 2018 udiala na Nábrežnej ulici.

Vo schválenom rozpočte na rok 2020 sa však položka investície do osvetlenia resp. vynovenia priechodov pre chodcov nenachádza.

Na ostatnom mestskom zastupiteľstve ju však navrhol poslanec Michal Prešinský a to ako jednu z alternatív namiesto pokračovania v prekrývaní kontajnerov. Jeho návrh sa však u 13 poslancov, čo je tesná väčšina, nestretol s pochopením.

Peniaze pôjdu na semafory

V rozpočte sa však v kolónke „realizácia – investície“ nachádza položka „semafory“. Z mestskej kasy by na ňu malo ísť 120-tisíc eur. Ide o semafory na križovatke ulíc SNP a Ľ. Štúra, pri autobusovej stanici.

„Ide o tých istých 120-tisíc, ktoré sme mali vyčlenené na investíciu v roku 2019. Prenášame ich do roku 2020, nakoľko povolovacie konanie nie sú hotové,“ uviedla ešte v decembri 2019 vedúca odboru komunálnych služieb Monika Kutenicsová.

„Priechod pre chodcov cez Ulicu SNP pri autobusovej stanici ako súčasť pripravovanej cyklotrasy dostane svetelnú signalizáciu. Zvýši bezpečnosť cestnej premávky a umožní nastaviť „zelenú vlnu“ na piatich semaforoch od Výpaliska až po Kapisztóryho ulicu,“ informuje novozámocká radnica.

Začalo sa v roku 2019

V lete 2019 dostali tri priechody nové osvetlenie. Stalo sa tak aj na popud súkromného darcu, ktorý radnici poskytol osvetlenie na dva priechody zdarma. Mestský úrad zabezpečil svetelnotechnický projekt, výdavky na stožiare a montáž.

Nové osvetlenie pribudlo na priechodoch smerom k ZŠ na Nábrežnej ulici a ZŠ G. Bethlena. Bezpečnejší je už aj priechod pre chodcov vedúci k ZŠ G. Czuczora s vyučovacím jazykom maďarským.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Vo fotogalérii: Priechody pre chodcov, ktoré dostali nové osvetlenie v roku 2019.

Foto: ilustračné

Priechody pre chodcov v Nových Zámkoch dostanú špeciálne osvetlenie
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie