Anton Hrachovský Samospráva

Aký bude osud známej budovy v centre mesta? Prokurátor spochybnil znalecký posudok

Budova v centre mesta ostane aj naďalej v rukách radnice. Poslanci nesúhlasili s jej predajom. Koľko za ňu prokuratúra ponúkla?

Ilustračný obrázok k článku Aký bude osud známej budovy v centre mesta? Prokurátor spochybnil znalecký posudok
2
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Ešte v roku 2019 predniesol na mestskom zastupiteľstve krajský prokurátor Ivan Mandalov požiadavku odkúpiť od mesta budovu Agrisu na Radničnej ulici. Chcela by sa do nej presťahovať okresná prokuratúra.

Nová ponuka

Kúpna cena za budovu „Agrisu“ bola znaleckým posudkom stanovená na 695-tisíc eur. Po aktualizácii a zarátaní vedľajšieho pozemku znel znalecký posudok na 730-tisíc eur. Prokurátor Mandalov ho však na májovom zastupiteľstve spochybnil.

„Z môjho pohľadu je to hodne nadhodnotené. Budova má vyše 60 rokov, dlhé roky je nepoužívaná. Hlavne sú tam niektoré technické problémy, ktoré v posudku nie sú spomínané. Najzávažnejšie je zatekanie do pivničných priestorov zo strany parkoviska. Zrejme bude potrebný nový znalecký posudok,“ vysvetlil Mandalov.

Prokuratúra tak bola pripravená odkúpiť budovu za nižšiu sumu, než avizovala koncom roka 2019. Aktuálne je to 580 až 585-tisíc eur. Dôvodom nižšej sumy majú byť technický stav budovy a tiež negatívne dopady na financie prokuratúry kvôli koronakríze.

Podľa vedúceho Majetkovo-právneho odboru Gabriela Závodského by oprava stien, podláh, stropov, elektroinštalácie, ústredného kúrenia, radiátorov, okien, vstupných dverí, strechy, fasády a parkoviska stála 539-tisíc eur. Budova podľa neho vygeneruje mestu ročný príjem 8450 eur, náklady na jej chod majú byť vyššie.

„Tá nehnuteľnosť nie je až v takom dobrom stave. Je opraviteľná, je suchá. Myslím, že cena, ktorú ponúkame, je primeraná,“ argumentoval prokurátor Ivan Mandalov s tým, že v prípade predaja by bola kúpna cena vyplatená mestu naraz, čo by mu pomohlo preklenúť výpadky spôsobené koronakrízou.

Predaj neschválili

Na odsúhlasenie predaja je potrebných 15 hlasov, našlo sa ich len 13. „Nemyslím si, že je správne znížiť kúpno-predajnú cenu o viac ako 100-tisíc eur kvôli tomu, že je tu koronavírus. Obávam sa, že získané financie by boli opätovne iba prejedené,“ povedal poslanec Ivan Katona s tým, že v prípade predaja by mali byť získané financie naviazané na konkrétny účel. Suma 584-tisíc eur ponúkaná prokuratúrou je podľa neho neakceptovateľná.

Ďalší z poslancov Peter Podbehlý navrhol budovu Agrisu prokuratúre prenajať napríklad na 40 rokov za 14-tisíc eur. S tým, že v prípade, ak mesto od zmluvy odstúpi, vyplatí prokuratúre peniaze na zrealizovanú rekonštrukciu.

To zástupca prokuratúry odmietol s tým, že len rekonštrukcia budovy by stála odhadom 300 až 500-tisíc eur. Budova tak aj naďalej ostane majetkom mesta.

Radnica uvažuje sa o predaji budovy Agrisu
2
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie