Tlačové správy

Ako môže prítomnosť herní pomôcť Novým Zámkom?

Začiatkom novembra vstúpila do platnosti novela zákona o hazarde, ktorá zrušila podmienku petície a zjednodušila zákaz hazardu v obciach a mestách. Medzi prvými, ktoré zvažovali obmedzenie hazardu na svojom území, boli práve Nové Zámky.

Ilustračný obrázok k článku Ako môže prítomnosť herní pomôcť Novým Zámkom?
Zdroj: shutterstock

Vo októbri primátor Nových Zámkov Otokar Klein svoj zámer kopírovať literu novelizovaného zákona o hazardných hrách netajil. „V minulosti sme nemali kompetencie herne na území mesta obmedziť. Kto o vydanie povolenia požiadal, tomu samospráva musela vyhovieť," povedal. Napokon však jeho snaha neprešla. Pred poslancov, ktorí by mohli predmetné všeobecno-záväzné nariadenie schváliť, sa nikdy nedostalo.

Dobrý krok v prospech verejných financií

To, že by lokálny zákaz hazardu na území mesta nič neriešil, je už známe. Kamenným herniam totiž vo veľkom konkuruje online hazard dostupný odkiaľkoľvek. Ako by mohla vyzerať realita bez klasických hazardných prevádzok, ukázali ostatné mesiace, počas ktorých boli takéto herné prevádzky kvôli pandemickej situácii zatvorené na celom Slovensku.

Čísla z prvého štvrťroka roku 2021 ukázali, že celkové tržby z hazardu napriek zatvoreným kamenným prevádzkam presiahli 125 miliónov eur, z toho len zisk stávkových kancelárií predstavoval až 52 miliónov eur.

Jasne sa tak ukázalo, že aj v prípade obmedzenia hazardu ľudia hrať neprestanú. Namiesto toho odídu do online prostredia. Mesto Nové Zámky by sa tak v prípade schválenia zákazu pripravilo o nemalú čiastku, ktorá z herní každoročne putovala do mestskej pokladnice, a v princípe by ho nijako neobmedzila.

Pomoc namiesto zákazu

To, že prítomnosť prevádzkovateľov herní v meste nemusí byť len prínosom pre verejné financie, dokazuje aj pozitívny príklad z Popradu, kde aktívne pôsobí Nezisková organizácia Rozvíjame naše mestá združujúca prevádzkovateľov hazardných hier na Slovensku.

V meste Poprad takto už na podporu rôznych komunitných projektov prefinancovala 250 000 eur, a ďalších 250 000 plánuje venovať v najbližších rokoch. Poprad je pritom pre OZ Rozvíjame naše mestá iba pilotným projektom. Dlhodobou ambíciou organizácie je rozšíriť svoju pôsobnosť aj do ďalších miest na Slovensku, ktoré budú mať o spoluprácu záujem.

Ukazuje sa, že mestá vôbec nemusia pristupovať ku krajným riešeniam v podobe zákazu, práve naopak. Spolupráca prevádzkovateľov herní a samosprávy môže byť pre mestá veľmi prospešná,“ komentuje tento projekt prevádzkovateľov herní na Slovensku hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.

Herní ubúda

Lukáčová dodáva, že aj vzhľadom na súčasnú situáciu v súvislosti s koronakrízou, počet kamenných prevádzok prirodzene klesá. V Nových Zámkoch aktuálne pribudla iba jedna nová, ktorá obsadila dlhodobo nevyužívaný a chátrajúci priestor.

Aj táto však podlieha prísnej regulácii, ktorá nedovoľuje vstup do herných prevádzok istým osobám spadajúcich pod Register vylúčených osôb. Ten bol od januára navyše rozšírený o ďalšie skupiny obyvateľov a pomáha tak chrániť tých najzraniteľnejších, medzi ktorých patria sociálne znevýhodnení občania či patologickí hráči.

Pri vstupe do legálnej herne sa každý musí preukázať občianskym preukazom, a týmto ľuďom nie je hranie umožnené,“ uzatvára Lukáčová. Záverom dodáva, že vzhľadom na tieto okolnosti, mestám sa zakázať hazard naozaj neoplatí. Mohli by tak svojim obyvateľom dokonca viac uškodiť než pomôcť.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: AZAH
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM