Anton Hrachovský Kultúra

Aj Nové Zámky dokážu upútať krásou: Umelec zobrazil mesto na mozaike, ROZHOVOR

V Nových Zámkoch žije umelec s veľmi netradičnou, až unikátnou tvorbou. Svoje najnovšie dielo, ktorým ukazuje na krásy mesta, predstavil verejnosti. Porozprávali sme sa s Ernestom Šorokšárim.

Ilustračný obrázok k článku Aj Nové Zámky dokážu upútať krásou: Umelec zobrazil mesto na mozaike, ROZHOVOR
6
Galéria

Ernest Šorokšári nedávno predviedol zvedavým Novozámčanom svoj najnovší počin. Je ním zobrazenie lokalít v našom meste v zaujímavej podobe fotomozaiky. Jeho najnovšie výtvarné práce sú zvláštne tým, že umožňujú dvojaký pohľad na vytvorené diela z hľadiska umeleckej prezentácie.

Nové Zámky vo forme fotomozaiky

Ernestova tvorba je tiež enviromentálne priateľskou. Šetrí životné prostredie, keďže diela tvorí z nepotrebného materiálu. Je ním kriedový papier z novín a časopisov. Na umeleckej škole neštudoval. V roku 2019 uplynulo 11 rokov, odkedy po prvýkrát verejne vystavil svoje diela verejnosti.

Od počiatočných jednoduchších koláží prešiel postupne k technike mozaikového stvárnenia fotografií. Námety na zobrazenie projektov čerpá z fotografií. Debutoval v marci 2008 výstavou ´Celebrity´, ktorá sa konala práve v Nových Zámkoch.

Technika, ktorou pracuje, je časovo náročná a vyžaduje si veľkú trpezlivosť. Rodák z Nových Zámkov sa v minulosti prezentoval aj zbierkami prác ako Celebrity, Naše motýle, Skvosty avifauny Slovenska, Okrídlené skvosty prírody Slovenska, Kvitnúce perly slovenskej kveteny či Národné kultúrne pamiatky Slovenska či Kultúrne pamiatky Slovenska v obrazových fotomozaikách Ernesta Šorokšáriho.

Jeho tútorkou je Mária Skalová z Odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry Mestského úradu. Ako sa sama vyjadrila, oceňuje Ernestovu húževnatosť a plánuje mu pomôcť zúčastniť sa na výstavách aj mimo Nových Zámkov.

Na dielach z aktuálnej výstavy Mozaika verzus fotografia sa nachádzajú lokality alebo pamiatky, ktoré sú asi obyvateľom dobre známe, či už ide o sochu Antona Bernoláka na Hlavnom námestí, Františkánsky kostol, kino Mier, sochu sv. Cyrila a Metoda, vodárenskú vežu alebo rieku Nitru.

Po vernisáži výstavy sme sa s Ernestom porozprávali.

Akým spôsobom stte sa dostali k mozaikám?

Techniku, ktorou tvorím, som sa naučil ako učeň stavebného maliara popri robení maliarskych šablón. Bolo to až po strednej škole, keď som bol nezamestnaný. Začal som skúšať spôsobom skúška-omyl. Trvalo asi 5 – 6 rokov, kým som nakoniec dostal šancu od pani Skalovej vystaviť svoje diela.

Takže mozaiky ste začali robiť ako učeň ale prečo ste sa rozhodli pre túto techniku mozaiky?

Na učilišti som sa zoznámil s technikou rezania papiera s kancelárskym nožíkom, skalpelom. Po ukončení školy som bol istý čas nezamestnaný. Z nudy som namiesto behania do krčmy či inde hľadal niečo, čo by ma bavilo. A štýlom pokus-omyl som začal vytvárať mozaiky z papiera, bez toho, aby tom to niekde videl. Presnejšie, dovtedy som videl mozaiky z keramiky. Tie som preniesol do tohto štýlu.

Táto technika je, ako spomínala pani Skalová, ojedinelá vo svete. Našli ste už niekoho, kto by sa jej tiež venoval?

Našiel som na internete, že v zahraničí robia niečo podobné, no z veľkých kúskov papiera. Zatiaľ som ale nevidel, aby to niekto robil z kúskov veľkých zhruba jeden až päť milimetrov.

Čo má aktuálna výstava odzrkadľovať?

Aktuálna téma je mojím odkazom pre Novozámčanov, ktorí si myslia, že v našom meste nie sú krásne budovy, sochy, pamiatky či príroda. Tiež som chcel takto ukázať, ako to vlastne vyzerá, keď sa spojia dve techniky. Skrátka, doteraz so tvoril tak, že ako podklad bola fotografia. A teraz som s tým akoby uzavrel kruh.

Ako dlho trvá, kým vznikne jedna taká mozaika celej fotografie?

Jeden obraz mi trvá od jedného až po päť týždňov. Závisí to od toho, či ide o portrét alebo niečo iné. Portrét sa mi totiž robí najlepšie. Ten mám hotový aj za týždeň.

Plánujete ešte nejaké výstavy resp. pokračovať v tejto umeleckej tvorbe?

Či plánujem? To bohužiaľ nezávisí od o mňa, ale od možností a ponúk. Je pravda, že zatiaľ som ich okrem tejto nedostal. Ale ako sa vraví „Nikdy nehovor nikdy“.

V prvej fotogalérii možno nahliadnuť na diela aktuálnej výstavy Mozaika verzus fotografia. V druhej galérii nájdete viacero Ernestových diel z minulosti.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Mozaika verzus fotografia od Ernesta Šorokšáriho
6
Galéria
Mozaiky a fotomozaiky Ernesta Šorokšáriho
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie