Anton Hrachovský Hokej

Zámky neuspeli na severe Slovenska: O výhre Žiliny rozhodla nájazdová lotéria

Prípravou na nedeľňajší domáci zápas proti ligovému lídrovi bolo piatkové meranie síl Zámčanov so Žilinčanmi. O víťazovi museli rozhodnúť samostatné nájazdy.

Ilustračný obrázok k článku Zámky neuspeli na severe Slovenska: O výhre Žiliny rozhodla nájazdová lotéria

„Vlci“ začali pod vedením nového trénera Petra Rosola od úvodu zápasu pracovať, aby prelomili sériu piatich zápasov bez bodu. Výborné príležitosti mali v úvodnej päťminútovke Handlovský, dvakrát Hruška a po ňom aj Holovič, lenže brankár Foltán aj so šťastím ustál domáci nápor. Novozámčania sa dostali potom k presilovej hre a trochu zmenili obraz zápasu, ale početnú výhodu nevedeli využiť. Šancí v druhej časti tretiny ubudlo, oba tímy robili dosť nepresností a Nové Zámky nevyužili v závere ani vyše minútu presilovky o jedného hráča.

Pokračujúcu presilovku nevyužili hostia ani v úvode druhej tretiny, aj keď po skončení trestu Chaloupku musel Tomek na dvakrát ochrániť „vlkov“ pred gólovou pohromou. V 23. minúte však hostia z nenápadnej akcie otvorili skóre, keď K. Jass dostal puk po prihrávke Nováka za Tomekov chrbát. V 29. minúte mohol zvýšiť Lantoši, ale únik zakončený bekhendom vychytal žilinský brankár. V 31. minúte však Stupka odklial svoj gólový pôst, dokorčuľoval puk a bekhendom vyrovnal. „Vlci“ mali ďalšie dobré šance, hrali aj presilovku, ale v jej polovici Chaloupka potom zastavil jedného z hostí v nájazde nedovolene a bolo po presilovke. V 36. minúte bol domáci brankár atakovaný v bránkovisku, do úlohy pomstiteľa sa obsadil Švihálek a päsťami si so strelcom novozámockého gólu K. Jassom vymenil názory. O trest navyše dostal lotyšský útočník hostí, no domáci presilovku nevyužili.

V úvode tretej tretiny bol boj o to, ktorý tím strelí prvý gól. Bližšie k nemu mali najskôr hostia, ktorí nastrelili hneď na začiatku žrď Tomekovej bránky a hrali aj presilovku, ale Žilina sa v nej dokázala ubrániť. Podobnú výhodu dostali aj „vlci“, a tí s ňou naložili lepšie. V 49. minúte poslal Tomas puk na bránku a Jurík tečom pomedzi Foltánove betóny poslal svojich do vedenia. To mohli domáci zvýšiť aj v ďalšej presilovke, ale nevyšla im a skóre sa nezmenilo. Nové Zámky sa potom snažili o vyrovnanie, hrali priamočiarejšie, Tomek bol však pozorný. Tlak hostí postupne narastal, domáci sa dopredu veľmi nepúšťali, priskoro začali brániť chudobný náskok a nakoniec oň 80 sekúnd pred koncom prišli. Nedokázali vyhodiť puk z obranného pásma, Novák ho poslal na zadnú tyč a Lantoši do odkrytej bránky zariadil predĺženie.

V ňom mali spočiatku viac z hry domáci, lenže potom sa dostali k slovu hostia a nakoniec si od unaveného Rogoňa vypýtali v 64. minúte faul a navyše Škoda trafil brvno Tomekovej bránky. Nové Zámky však v početnej výhode hrali iba polminútu, pretože Novotný podrazil Haranta a sily sa vyrovnali. Do konca predĺženia už gól nepadol, a tak sa muselo rozhodnúť v samostatných nájazdoch. V nich bol rozhodol o výhre Žiliny dvoma gólmi útočník Švihálek.

MsHK DOXXbet Žilina – HC Nové Zámky 3:2 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 31. Stupka (Holovič), 49. J. Jurík (R. Tomas, Poulin), rozh. sam. nájazd Švihálek – 23. K. Jass (M. Novák, Š. Novotný), 59. Lantoši (M. Novák, Šimun)
Rozhodovali: Snášel, Orolin – Stanzel, Rojík, vylúčení: 7:7, navyše: Chaloupka, Švihálek – K. Jass všetci 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 912 divákov

Zostavy:

MsHK DOXXbet Žilina:
Tomek – P. Mikuš, Juraško, Poulin, Chaloupka, Harant, Mich. Roman, Hatala – M. Tvrdoň, Handlovský, Klimenta – Tomas, Hruška, J. Jurík – Švihálek, Holovič, Stupka – Ondruš, E. Švec, Rogoň

HC Nové Zámky:
Foltán – Salija, Látal, Plašil, M. Novák, Hruška, M. Jass, Trška – Cetkovský, Š. Novotný, Zbořil – Dubec, Škoda, B. Fábry – Lantoši, Šimun, R. Varga – K. Jass, D. Rehák, Štumpf

Čo na to tréneri?

Petr Rosol, tréner Žiliny: „Mali sme výborný vstup do zápasu, v prvých siedmich minútach sme mali niekoľko gólových šancí, potom nás pribrzdilo oslabenie. Tým, že sme nedali gól, sa naplno prejavilo, že mužstvo nie je v psychickej pohode. Začali sme odhadzovať puky, neboli sme dôrazní. Zápas bol vyrovnaný, nakoniec sme ho so šťastím vyhrali na nájazdy. Máme na čom pracovať.“

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: „Prišli sme si pre tri body, odvážame si iba jeden. Som sklamaný, žiaľ, góly si dávame sami. Máme problémy s presilovkou, neviem už, ako mám presvedčiť obrancov, aby viac strieľali. Máme na čom pracovať. Mrzí ma, že sme nevyhrali, šance sme na to mali, chýbalo trochu šťastia. Domáci dostali s novým trénerom nový impulz a na ľade sa to aj ukázalo.“