Zámčania nechcú v meste spaľovňu: O doterajšom odpade nevedeli, chystajú petíciu

Mesto si chce spolu s obyvateľmi posvietiť aj na už existujúce zariadenie na spracovanie odpadu. K problematike sa vyjadril primátor, jeden z poslancov, občania i známy expert a Novozámčan Ladislav Borbély.

Anton Hrachovský

Projekt zamýšľanej spaľovne resp. zariadenia na termické spracovanie a zhodnotenie odpadu rozpútal na verejnom prerokovaní 16. mája značný rozruch. V zasadačke na Mestskom úrade v Nových Zámkoch sa zišlo množstvo obyvateľov, vrátane predstaviteľov mes­ta.

V článku sa dočítate o:

  • zámere vybudovať zariadenie na spracovanie odpadu
  • enviromentálnej, ľudskej, dopravnej i logistikej záťaži
  • názoroch zástupcov mesta a obyvateľov
  • ľahko získateľnom povolení
  • tom, že spracovanie odpadu v Zámkoch už prebieha
  • tom, že obyvatelia podajú petíciu, mesto vydá zamietavé stanovisko

Prednedávnom sme o tomto stretnutí informovali na našom webe. Medzi občanmi sa strhla diskusia, možno aj vďaka tomu zaplnili zasadačku na Mestskom úrade.

Nová spaľovňa

Podstatou zámeru je vybudovať pri novozámockej nemocnici prevádzku na termické zhodnocovanie nebezpečného odpadu. Jednoduchšie – spaľovňu. Jej plánovaná kapacita je 2 000 ton spracovaného odpadu ročne. Z firmy PolyStar, ktorá už v meste spracovanie nebezpečného odpadu prevádzkuje, bude k dispozícii celkom 980 ton za rok. Po dosiahnutí tohto objemu bude v podstate možné odpad dovážať z okolia do Nových Zámkov tak, aby sa naplnila kapacita 2000 ton.

So zámerom prišla bratislavská spoločnost Wastech, s.r.o.. Výsledkom procesu bude pyrolýzny plyn (300–400 ton/rok) a olej (1500–1600 ton/rok). Olej sa bude následne uvádzať na trh, plyn sa spáli horákom.

Zariadenie má vzniknúť v širšom centre mesta, pri nemocnici. Obývané ulice ako Holubyho, Hliníková či Cintorínska sú vzdialené len 200 metrov, Slovenská ulica len 80 metrov. Odpad by mal byť prevážaný v cisternách na kamiónoch. Zamýšľaný projekt sa aktuálne nachádza vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie, stanovisko ešte musí zaujať ministerstvo. Kompletný zámer sa dá pozrieť na enviroportal.sk.

Aktuálne prebieha spracovanie odpadu v Nových Zámkoch v spoločnosti PolyStar s.r.o., ktorá odpad do Zámkov aj dováža. V PolyStare sa nemocničný odpad spracuje parným sterilizátorom, následne smeruje do drtiča, stade do kontajnera a putuje do spaľovne v Dusle Šaľa.

Všetci proti

Na verejnom prerokovaní 16. mája sa tento zámer stretol s vlnou neporozumenia. Svoje si povedali poslanci, obyvatelia i primátor. Spoločnosť INECO, ktorá projekt pre Wastech vypracovala, zastupoval Juraj Musil.

Horlivým vystúpením sa prezentoval aj mestský poslanec a prednosta Okresného úradu v Nových Zámkoch Bertalan Bóna. Pridal sa aj primátor Otokar Klein a ďalší občania, vrátane futbalového experta Ladislava Borbélyho.

Prednosta Okresného úradu: Niečo nepredstaviteľné

„Emisie sa v spaľovni nemerajú dostatočne. Nemerajú sa priebežne. Merania sú nastavené tak, aby skúmané hodnoty boli prijateľné. Potom dostanú podobné návrhy dobré výsledky,“ vysvetlil Bóna. Zároveň varoval pred možným rozšírením kapacít zamýšľaného zariadenia na možný dodatočný dovoz odpadu z okolia. „To je niečo nepredstaviteľné. Rád by som vedel, kto stojí za týmto projektom a prečo tu nie sú majitelia Wastech s.r.o.,“ dodal s tým, že Odbor životného prostredia Okresného úradu musí povolenie udeliť – práve kvôli nerelevantným nameraným hodnotám emisií. „Ešte horšie je to, že Európska únia tieto ´zelené´ spaľovne dotuje,“ pripomenul s dovetkom, že na najbližšom Mestskom zastupiteľstve navrhne, aby na území Nových Zámkov neboli povolené žiadne spaľovne.

Bóna tiež odcitoval úryvok z dokumentu EÚ, ktorý konštatuje, že úrovne emisií v pyrolíznom procese (zamýšľaný zámer) sú rovnaké ako úrovne emisií v bežných spaľovniach. Podotkol, že prevádzka podobných zariadení bola kvôli problémom v mnohých krajinách už ukončená. „V USA bolo za posledných 20 rokov zamietnutých všetkých 100 návrhov na vybudovanie spaľovní,“ dodal Bóna.

Súčasťou emisií z plánovaného zariadenia majú byť napríklad ortuť a karcinogénne dioxíny. Poukázal na to poslanec Bertalan Bóna.

Primátor: Budeme sa snažiť obmedziť dopravu

K téme zaujal jasné stanovisko i primátor mesta Otokar Klein, pričom začal problematickou dopravou, práve v danej lokalite. „Chceme tam rekonštruovať jeden úsek cesty. Mesto má zámer pozastaviť nákladnú dopravu na Slovenskej ulici,“ povedal primátor a pripomenul, že Nové Zámky už majú dopravný problém – predovšetkým pri kruhovom objazde pri Shellke. „Rozhodne budeme robiť kroky, aby sme obmedzili dopravu aj pri nemocnici,“ dodal Klein. „Predstavme si, že sa tam nastane havária cisterny prevážajúcej infekčný odpad. Je to len teoretické, ale môže sa to stať,“ načrtol primátor možný katastrofický scenár.

Zároveň sa odvolal na Územný plán mesta, ktorý takéto zariadenie v obytnej zóne nepovoľuje. „Územný plán by mohol byť naším silným tromfom,“ nechal sa počuť Klein.

Pacientom nemocnice to nepomôže

K situácii sa vyjadril i medicínsky riaditeľ novozámockej nemocnice Zoltán Danczi. „Nemocnica má 1250 zamestnancov a 660 lôžok s pacientmi, ktorí majú rôzne choroby, aj dýchacie ťažkosti. Nemusíme im ešte ďalšie pridávať. Pacientom to neprospeje. Ani zamestnancom. Ide tu o 2000 ľudí, priamo na tom mieste,“ povedal riaditeľ.

V zaplnenej rokovacej miestosti na Mestskom úrade sa nenašla osoba súhlasiaca s týmto zámerom.

Problém: skladovanie a doprava

Ako problém bolo zo strany obyvateľov prezentované nielen spracovanie odpadu, no i samotné skladovanie. Občan s niekoľkoročnými skúsenosťami z odpadového hospodárstva pripomenul, že 90% odpadu sa preváža v igelitových vreciach, ktoré sa trhajú, odpad následne napríklad láka hlodavce, stúpa riziko infekcie. Podľa jeho názoru vyzerá byť projekt nastavený tak, že časť Slovenska bude dovážať odpad práve do Zámkov. „Na to veľmi rýchlo zabudnite, pretože občania sa proti tomu postavia,“ dodal.

Narazilo sa i na ďalší problém – chybnú informáciu v hodnotiacej správe. Tá hovorila, že zariadenie má byť vybudované v areáli nemocnice, no predmetné pozemky patria firme PolyStar a poslancovi Martinovi Starzykovi.

Čo sa týka dopravnej záťaže, k doterajšej premávke pri nemocnici by po novom pribudli síce len dve vozidlá denne, išlo by však o kamióny s cisternami prevážajúcimi nebezpečný odpad. Aktuálne sa v danej lokalite premelie zhruba 160 áut denne, čo pri osemhodinovej pracovnej dobe robí v priemere 1,5 auta za minútu. Intenzita dopravy má podľa hodnotiacej správy narásť o 7,5 % súčasného stavu v celom areáli Fakultnej nemocnice. „Toto je taký malý Černobyľ v centre nášho mesta,“ vyjadril sa jeden z občanov, ktorý pracuje v oblasti dopravy a pripomenul možné riziko havárie.

Problém: názov

Zástupcovi spracovateľa návrhu sa nepozdávalo, že sa medzi obyvateľmi hovorí o zamýšľanom zariadení ako o spaľovni. Rovnako sme ho nazvali my v predošlom článku. Zariadenie ohrieva odpad na teplotu až 420 stupňov Celzia a jeho súčasťou je aj horák, ktorým sa bude spaľovať vyprodukovaný pyrolízny plyn. Pyrolýza je fyzikálno-chemický dej, ktorého názov pochádza z gréčtiny (pyro – oheň, lysis – rozpustenie). Spadá do skupiny termických procesov – takých, ktoré pôsobia na odpad teplotou presahujúcou jeho chemickú stabilitu. „Reálne hovoríme o spaľovaní plazmovou technológiou. Európska únia ju považuje za spaľovanie,“ podotkol poslanec Bóna.

Frontálny útok predátora

Tak vyzeralo úvodné vystúpenie jedného zo zúčastnených – futbalového experta a obyvateľa mesta Ladislava Borbélyho. Ten sa prihlásil do rozpravy ako prvý a servítku si už tradične pred ústa nebral.

„Je zrejmé, že ten, kto má v sebe zabudovaný proobčiansky princíp, nemôže súhlasiť s takýmito antienviromen­tálnymi aktivitami. Kto to bude kontrolovať? Kto to bude objektivizovať? To sú všetko veci, ktoré sú na vode a nemajú svoje opodstatnenie. A čo je najhoršie – pôsobí to veľmi negatívne na životné prostredie. Neviem, kto prišiel s touto ideou, komu z toho plynú peniaze, kto z toho bude mať biznis? Prečo je tento zámer v priestore, ktorý je určený na strategicky úplne iné ciele? Ako je možné, že niekto príde s takouto enviromentálnou volovinou? Zrejme je to človek, ktorý vôbec nie je Novozámčan, ktorý je arogantný a ktorý nepotrebuje udržiavať životné prostredie obyvateľstva. Som presvedčený, že v meste máme natoľko súdne zmýšľajúcich zástupcov, že sa proti tomuto projektu postavia,“ svižne rozbehol debatu Ladislav Borbély.

Dodal, že pokiaľ by tak zástupcovia mesta neurobili, znamenalo by to, že sú antiNovozámčania, protiobčianski orientovaní a nemajú čo hľadať v mestskom parlamente. „Toto je projekt vyslovene proti občanom mesta. Ten, kto to podporí, nemá čo hľadať v tomto parlamente a bolo by najlepšie, keby sa odsťahoval tam, odkiaľ prišiel. Napríklad do Šurian. Pripravíme občiansku iniciatívu a garantujem, že tento projekt sa nezrealizuje. Preto si myslím, že je aj zbytočné, nejak dlho sa o tom baviť. Nás nepresvedčíte,“ razantne vystúpil známy Novozámčan a futbalový expert, pričom označil prezentáciu zámeru za scientistické zavádzanie.

Že spracovanie odpadu už funguje nikto netušil

Množstvo obyvateľov podľa vlastných slov doteraz netušilo, že v centre mesta, pri nemocnici už spracovanie nebezpečného odpadu ´funguje´ a ročne sa na Slovenskej ulici spracuje 980 ton odpadu.

„Takéto pokusy sú veľmi nebezpečné,“ povedala obyvateľka, ktorá pracuje ako enviromentálna manažérka. „Ide o obytnú časť mesta s detským ihriskom. Vieme o škodlivosti dioxínov,“ dodala a poznamenala, že Nové Zámky sú v posledných rokoch lokalitou s najviac rozmáhajúcou sa rakovinou hrubého čreva.

Zástupca INECA Juraj Musil tvrdeniu o existencii dioxínov oponoval a dozvedeli sme sa, že na Slovensku už jedno takéto zariadenie bolo – v Novom Meste nad Váhom. Dnes je už presťahované do Čiech.

„Už roky žijem neďaleko nemocnice a vdychujem výsledky spracovania nebezpečného odpadu. Teraz sa dozvedám, že sa tam ročne spracuje 1000 ton odpadu. Mám deti a teraz zisťujem, že prečo som každú noc na balkóne. Dieťa trpí astmou, škriabe sa a možno aj práve to, čo tam pán Starzyk produkuje, vplýva na náš organizmus,“ pridala sa ďalšia nespokojná obyvateľka. „Určite spravíme všetko preto, aby ste sa sem nedostali,“ odkázala zástupcovi INECA, ktoré projekt vypracovalo.

Povolenie zrejme bude, Novozámčania sa spoja

Rozhodnutie povoľujúce zámer je však reálne. Problémom sú merania hodnôt, ktoré vraj neprebiehajú kontinuálne, ale námatkovo. „Vždy sa merajú len tie údaje, ktoré sú prijateľné. Pomôcť môže iba verejná mienka,“ povedal Bertalan Bóna. Spomenul, že v minulosti boli podobné ´pokusy´ v Štúrove i Zemnom, no kvôli tlaku verejnosti sa od nich upustilo.

Mesto k celej situácii vypracuje stanovisko, ktoré má byť jasne orientované – na zastavenie plánov vybudovať takéto zariadenie na spracovanie odpadu. Plánuje osloviť aj vedenie nemocnice a príslušné ministerstvo. Je možné, že tiež podnikne kroky proti už existujúcemu spracovaniu odpadov firmou PolyStar.

Hneď na stretnutí sa preto dohodlo, že vznikne petičný výbor, ktorý musí zareagovať do 25. mája.

Obyvatelia Zámkov sa zhodli, že bude dobré si spolu s mestom posvietiť nielen na podobné zámery, ale aj na existujúce zariadenia na území mesta. „Využime túto príležitosť na to, aby sme sa pozreli na existujúci stav, zlepšovať ho a znížiť súčasné enviromentálne zaťaženie,“ navrhol ďalší z občanov.

Stanovisko spoločností Wastech s.r.o. a PolyStar s.r.o. sa nám zatiaľ získať nepodarilo. Hneď ako bude dostupné, zverejníme ho.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame