Na ľade lídra bez bodu: Náskok na Trenčín sa scvrkol, playoff v rukách Zámčanov

Novozámockí hokejisti nepotvrdili na ľade ligového lídra piatkovú výhru s Popradom. Napriek úvodnému vedeniu a trom streleným gólom sa im nepodarilo bodovať.

Ilustračný obrázok k článku Na ľade lídra bez bodu: Náskok na Trenčín sa scvrkol, playoff v rukách Zámčanov

V prvej tretine sa s gólmi roztrhlo vrece. Hoci mali domáci viac z hry i šancí, až dvakrát inkasovali. Hostia išli do vedenia v piatej minúte, keď Denis Rehák zachytil vyhadzovaný puk Bystričanov a poslal ho spoza ľavého kruhu do bránky za Bacashihuu. Hráči spod Urpína odpovedali v presilovke. Najprv Higgs neuspel pred odkrytou svätyňou Lundströma, no ten napokon kapituloval, keď ho z uhla z pravej strany prekonal Surový. V jedenástej minúte bolo 2:1. Maione šikovne potiahol puk, nahral ho voľnému Surovému a ten zakončoval pohotovo bez prípravy. Ani tento stav však dlho netrval. Nové Zámky odpovedali. Po nevyužitej príležitosti Čaládiho sa ujal rýchly individuálny protiútok v podaní Kučkina, ktorý zakončoval z pravého kruhu švihom – 2:2. Bystričania následne zapli na vyššie obrátky a o 77 sekúnd opäť viedli. Gólu predchádzala nevyužitá šanca Luntera, ktorý ani na trikrát neposlal pri žrdi puk do bránky. Podarilo sa to až Kafkovi. Ten ťažil z dobrej prihrávky Bortňáka od zadného mantinelu.

V druhej tretine diváci gól nevideli. Ubudlo šancí, ale hralo sa svižne a v tempe. Oba tímy nevyužili početné výhody, skóre mohol meniť Bortňák pri pravej žrdi, ale Lundström situáciu aj s problémami ustál. Na opačnej strane mal vyrovnanie na hokejke McParland, zakončoval zblízka, ale parádne ho vychytal Bacashihua. Banskobystričania mali následne zdrvujúci tlak, ale chýbala vyložená príležitosť. Tesne pred prestávkou mohli za to pykať ak by sa presadil voľný Novotný z dvoch metrov, alebo by sa ujala dorážka Cardwella.

Začiatok tretej tretiny vyšiel lepšie ‚baranom‘. Uľahčili im to Lundström s Maierom, ktorí si nerozumeli za bránkou pri pravej žrdi, z čoho ťažil Matoušek. Zmocnil sa puku a dopravil ho do opustenej svätyne gólmana Zámkov. Následne mohol pridať hetrik bystrický kapitán Surový, ocitol sa v šanci zblízka, ale koncovka po ľade úspešná z jeho strany nebola. Hostia smerom dopredu ukázali málo, viac boli na puku domáci hráči, ktorých hokej bavil. Dráma však nastala z ojedinelej akcie Zámčanov, keď po strele Svobodu tečoval puk v 56. minúte Sandgren. Tento obranca v samom závere dvakrát poriadne preveril Bacashihuu, ale skóre mohol prikrášliť aj Surový, ktorý trafil žŕdku, keď bránka súpera bola opustená.

HC 05 iClinic Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)

Góly: 8. T. Surový (M. Rosandič, Maione), 11. T. Surový (Maione, Hickmott), 15. Kafka (Bortňák, M. Lunter), 41. Matoušek – 5. Denis Rehák, 14. Kučkin, 56. Sandgren (Svoboda, Denis Rehák).
Rozhodovali: D. Konc, Müllner – P. Šefčík, Synek. Vylúčení: 2:3. Vyššie tresty: P. Maier (N. Zámky) 10 minút za nešportové správanie. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0, 2343 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua – Wishart, Maione, Kubka, Sersen, Carlsson, Mihálik, Gründling, M. Rosandič – Buc, T. Surový, Hickmott – Lamper, Češík, Matoušek – Kafka, Bortňák, M. Lunter – Handzuš, Higgs, Skalický
Nové Zámky: Lundström – Cardwell, Drtina, P. Maier, Sandgren, Denis Rehák, Makovský, Tábi, Sucharda – M. Paulovič, Kytnár, Saarinen – Kučkin, Š. Novotný, Hujsa – Čaládi, J. Svoboda, McParland – Fábry, Dominik Rehák, Dubec

Ohlasy po zápase

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý začiatok. Prvá tretina nám vyšla, dali sme v nej tri góly, súper dvakrát skóroval z ojedinelých akcií, čo nás mrzelo. Stredné dejstvo nám vôbec nevyšlo. Hostia sa dostali do hry, mali šance, podržal nás brankár. Prestali sme dobre korčuľovať a prehrávali sme aj osobné súboje. Trošku sme sa upokojili v tretej tretine, v ktorej sme dali rýchly gól a mali aj ďalšie šance. Zbytočne sme si skomplikovali záver stretnutia. Zámky však hrali dobre, čakali na svoje príležitosti a naše chyby, tie prišli a využili ich."

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: „Vedeli sme čo nás v Banskej Bystrici čaká, že doma súper neprehral dva mesiace. V prvej tretine sme urobili jednoduché chyby, po ktorých sme inkasovali dva góly. To sa nám nemôže stať ak chceme uspieť. V druhej tretine sme hru vyrovnali, mali aj nejaké šance, no nepadlo nám to tam. Škoda, že sme dostali nešťastný gól na začiatku tretej tretiny, ten nás pribrzdil, no hráči ukázali ešte odhodlanie a znížili. Mohli sme získať bod, ale chyby z prvej tretiny nás pripravili o možnosť zviesť s domácimi lepší súboj.“

Tomáš Surový, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Stáli sme proti kvalitnému súperovi, takže sme radi, že sme vyhrali. Nejaké veci sme neriešili dobre a z toho sa musíme poučiť. Dôležité je však to, že máme napokon tri body. Mal som aj šance na hetrik, no nepadlo mi to tam, ale lamentovať netreba, hľadím dopredu. Vieme, čo robíme zle a čo dobre, musíme sa ešte zlepšiť a hrať naďalej ako tím.“